De senaste åren har TMOK haft en rad medaljframgångar.




En av världens bästa OL skyttar, Johan Eklöv
Resultat 2012

VM, Estland
Tävlingen går i augusti

Slutresultat i Världscupen
Tävlingar kvar

Slutresultat i Svenska cupen
Tävlingar kvar

SM klassisk
1:a Johan Eklöv (H21)

SM sprint (arrangörer)
2:a Eva Boström (D45)
3:a Conny Axelsson (H45)

SM masstart (arrangörer)
2:a Eva Boström (D45)
3:a Anders Boström (H45)

Resultat 2011

VM, Tjeckien
Guld klasisk distans: Johan Eklöv (H21)
Silver stafett: Robbin Kantarp, Jan Olm och Johan Eklöv (H21)

Världscupen
2:a Johan Eklöv (H21)
5:a Anders Boström (H21)

Svenska cupen
3:a Johan Eklöv (H21)
6:a Anders Boström (H21)

SM Vinter
1:a Johan Eklöv (H21)
3:a Andreas Davidsson (H21)

SM Vinter klassisk lag
1:a Johan Eklöv, Andreas Davidsson och Anders Boström (H21)

SM Vinter stafett
2:a Johan Eklöv, Anders Boström och Daniel Pelyhe (H21)

SM klassisk
2:a Hanna Käll (D20)
3:a Mats Käll (H45)
3:a Conny Axelsson (H50)

SM klassisk lag
3:a Emma Englid, Matilda Lagerholm (D21)
2:a Hanna Käll, Emma Käll (D20)

SM sprint
2:a Johan Eklöv (H21)

SM stafett
2:a Hanna Käll och Emma Käll (D20)
1:a Mats Käll och Tomas Holmberg (H85)

Resultat 2010

VM, Danmark
Silver klassisk distans: Johan Eklöv (H21)
Guld sprint distans: Johan Eklöv (H21)
Guld stafett: Johan Eklöv, Björn Wistrand och Robbin Kantarp (H21)
Silver stafett: Conny Axelsson och Roland Hellberg (H50)
Brons stafett: Patrik Axelsson och Rasmus Palmqvist-Aslaksen (H20)

Världscupen
1:a Johan Eklöv (H21)
2:a Anders Boström (H21)
6:a Andreas Davidsson (H21)

Svenska cupen
8:a Diana Soldagg (D21)
2:a Johan Eklöv (H21)
3:a Anders Boström (H21)
5:a Andreas Davidsson (H21)

SM Vinter
2:a Johan Eklöv (H21)
3:a Patrik Axelsson (H20)

SM Vinter klassisk lag
2:a Johan Eklöv, Andreas Davidsson och Anders Boström (H21)

SM klassisk
3:a Eva Boström (D45)

SM klassisk lag
2:a Johan Eklöv, Andreas Davidsson och Anders Boström (H21)

SM sprint
1:a Conny Axelsson (H50)

SM stafett
1:a Diana Soldagg och Sofia Forsgren (D21)
1:a Andreas Davidsson, Anders Boström och Johan Eklöv (H21)

Resultat 2009

VM, Belgien
Silver klassisk distans: Anders Boström (H20), Johan Eklöv (H21)
Brons klassisk distans: Conny Axelsson (H50)
Brons sprint distans: Anders Boström (H20), Conny Axelsson (H50)
Guld stafett: Anders Boström och Johan Runesson (H20)
Silver stafett: Patrik Axelsson och Martin Lovald Hellberg (H20), Robbin Kantarp, Ingemar Ericsson och Johan Eklöv (H21)
Brons stafett: Conny Axelsson och Roland Hellberg (H45)

Världscupen
2:a Diana Soldagg (D21)
2:a Anders Boström (H21)
3:a Johan Eklöv (H21)
5:a Andreas Davidsson (H21)

Svenska cupen
1:a Johan Eklöv (H21)
3:a Anders Boström (H21)
5:a Diana Soldagg (D21)
7:a Andreas Davidsson (H21)
10:a Lars Soldagg (H21)

SM klassisk
2:a Johan Eklöv (H21)
3:a Diana Soldagg (D21)

SM sprint
1:a Anders Karlsson(H20)
1:a Johan Eklöv (H21)
3:a Eva Boström (D50)

SM stafett
2:a Anders Boström, Andreas Davidsson och Johan Eklöv (H21)


Ytterligare resultat finns på Orienteringsskyttets hemsida




OL-Skytte
Sveriges bästa klubb
Träning
Vad är OL Skytte?